Grafikus rendszerezés
Word Art, MindMeister
Az információk grafikus rendszerezésének, elrendezésének számtalan előnye van. Felkelti a figyelmet, segíti a megértést. Ezt a két szempontot figyelembe véve pedagógusként előnyünkre válhat, ha eszköztárunkban különböző infografikai módszereket tárolunk.
Két példán keresztül fogom bemutatni a grafikus rendszerezést.
Word Art
Az első alkalmazás, amit használtam, a Word Art, melynek segítségével nagyon egyszerűen készíthetünk szófelhőket bármely témában. A lehetőségek tárháza szinte végtelen: nagyon sok lehetőséget kínál fel a rendszer.
Az oldal használata egyszerű, azonban magyar nyelvű verzió nem érhető el, viszont számos segédanyagot találhatunk az interneten. Ezek közül egy rövid, de alapos verziót itt nézhet meg.
A szófelhőt az oktatás keretében sokrétűen fel lehet használni. Egy új tananyag bevezetéseként, ismétlésként, gyakorlásként egyaránt.
Az általam elkészített szófelhő hetedik osztályosoknak készült biológia tantárgy keretén belül. "Az erdő, mint élőhely" témakör tárgyalása közben adnám ki a gyerekeknek feladatként: keressék meg az ábrában elrejtett szavakat, majd gondolják végig, hogy ezen fogalmak milyen sorrendben jönnek. Azaz az erdő szintjeit kell sorba rendezni:
MindMeister
A MindMesiter alkalmazás segítségével könnyen rendszerezhetünk anyagokat, írhatunk vázlatot, vagy készíthetünk gondolattérképet. Ennek a használatát megkönnyítő videó itt tekinthető meg.
Jómagam a MindMeistert a tanítás során arra használom, hogy főbb gondolatokat/címszavakat gyűjtök össze egy témakörön belül, ami a későbbiekben az otthoni tanulást segíti. Természetesen más célból is használható: közös ötletelés a gyerekekkel, órai vázlat írása, stb.. Készítettem egy példát a 21. század iskolája témakörben:
Az itt bemutatott két példán kívül rengeteg lehetőség található az interneten infografika készítésére:
- idővonal szerkesztése - Time Graphics,
- fogalomtérkép online - Mindmup,
- poszterkészítés - Canva,
- infografika - Infogram.
Ezen oldalak többsége magyar nyelven nem érhető el, azonban oktatóvideókat és leírást tartalmazó magyar nyelvű oldalakat találhatunk az interneten, így az idegen nyelvben kevésbé jártas kollégák is tudják használni őket.
Mint minden újdonságot, ezen oldalak használatát is megtanulni időt és energiát vesz igénybe, azonban ha komolyan vesszük és használjuk őket, akkor a munka megtérül, és az eredmény hamar észrevehető lesz.