Redmenta bemutatása mintafeladatlapon keresztül
Az állatok öröklött magatartása
A Redmenta egy magyar fejlesztésű feladatlap szerkesztő alkalmazás, mellyel egyszerűen és gyorsan készíthetünk online feladatlapokat diákok számára. Létrehozhatunk osztályokat, küldhetünk külön nekik feladatokat, és nyomon követhetjük az eredményeiket.
Útmutató
Az első lépés a használatához, hogy megnyissuk az oldalt: www.redmenta.com
A felugró ablak rögtön mutatni fogja, hol tudunk regisztrálni:
A regisztráció után a postafiókba be kell lépni, és megerősíteni a regisztrációt, ezért fontos, hogy valós email címet adjunk meg.
Ha sikeresen beléptünk, az alábbi képet fogjuk látni:
A jobb felső sarokban a nevünkre kattintva szerkeszthetjük a profilunkat. Beállíthatunk képet, módosíthatjuk a felhasználó nevünket, stb.. Ha már készítettünk feladatlapot, akkor a nyitóoldalon az is láthatjuk. Ezen a feladatlapon előnézetben egy kis emberke jelenik meg, és alatta egy szám. Ezt azt jelenti, hányan töltötték ki az adott feladatlapot:
Feladatlapot nagyon egyszerűen létrehozhatunk. Ha témakörönként szeretnénk őket mappákba rendezni, akkor a "Mappák szerkesztése" ikonra kattintsunk, viszont ha csak egy új feladatlapot csinálnánk, akkor pedig az "Új feladatlap létrehozása" ikonra kattintsunk:
Ha rákattintunk, akkor az alábbi kép jelenik meg:
Ha beírtuk a címet és a leírást (csak a cím kötelező), akkor a "Létrehozás" ikonra kattintva új felületet látunk:
Itt már csak a kérdéseket kell megszerkesztenünk, majd a feladatlapot elmentenünk, és várhatjuk a kitöltéseket.
Azt is tudjuk szabályozni, hogy kik tölthetik ki a feladatlapunkat. Küldhetjük konkrét személynek, de úgy is beállíthatjuk, hogy olyan tanulók is meg tudják oldani, akik nem regisztráltak az oldalon. Ebben az esetben csak a nevüket kell beírják, és kezdhetik is a gyakorlást.
Sokféle feladattípus közül választhatunk. Vannak olyan feladatok, melyek a javítást is megkönnyítik: előre meg tudjuk adni a helyes válaszokat, és a kitöltés után az alkalmazás azonnal ki is javítja. Ilyen típusúak az alábbiak:
- egyszerű választás,
- többszörös választás,
- igaz-hamis,
- párosító,
- sorrend.
Vannak olyan feladatok, amikhez a diákok hosszabb válaszokat írhatnak be, ezt azonban utólag egyesével javítanunk kell:
- rövid válasz,
- kifejtős.
(Ezeknél is megadhatunk előre egy helyes választ, de ha a tanulók másként fogalmaznak, akkor a választ helytelennek fogadja el a rendszer, akkor is, ha az valójában nem hibás, ezért érdemes utólag javítani ezen feladatokat).
A diákokkal könnyen megoszthatjuk az általunk létrehozott lapot. Az alkalmazás felajánlja, hogy pl. Google Classroomban rögtön be tudjuk küldeni, vagy kimásolhatjuk a linket, vagy pedig elküldhetjük más felhasználóknak is (direktcím).
Etológia feladatlap
A feladatlap, amelyet készítettem, 10. osztályosoknak szól, röpdolgozat az állatok öröklött magatartásából. Eredetileg a távoktatás során készítettem, mert úgy gondoltam, ez a leghatékonyabb módja annak, hogy a diákokat számon kérjem egy adott tananyagból.
20 perc időkorlátot szabtam meg. Ez azt jelenti, hogy a megnyitás után 20 perc elteltével az alkalmazás kilépteti a tanulót a dolgozatból, az addigi válaszait elmenti, de az üresen hagyott helyeket már nem lehet kitölteni. Ezt az időkorlátot a puskázás elkerülése érdekében állítottam be. A feladatlap csak egyszer kitölthető, hiszen az iskolában sem lehet egy dolgozatnak kétszer nekifutni.
Úgy gondolom, hogy a távoktatástól függetlenül is használható lesz ez az alkalmazás, gyakorlás, házi feladat céljából. Dolgozat ilyen formájú íratása iskolában eszközhiány miatt egyenlőre véleményem szerint nem megvalósítható.